O největší válečné letecké katastrofě v Krkonoších náš časopis informoval již před lety. Milovníci vojenské historie jistě znají z prostoru Sněžky i další tragické nehody letadel. Pro širší čtenářskou veřejnost volně cituji z kroniky Pece pod Sněžkou tři havárie, které se udály na katastru této obce.
Kolem 16. hodiny odpoledne 17. 9. 1939 narazilo na vrchol Studniční hory, blízko okraje Studniční jámy, letadlo hamburské společnosti Lufthansa, které zbloudilo v mlze. Tříčlenná posádka zahynula a byla s vojenskými poctami pochována na hřbitově ve Velké Úpě.
Další německé vojenské letadlo se roztříštilo o jižní svah Obřího hřebene pod Sněžkou 10. března 1940 v 15 hodin. Letoun zřejmě nabral ve výšce silnou námrazu a pilot se pokoušel nouzově přistát. Motor se mu podařilo zastavit teprve 7 m nad zemí. Palubní střelec byl nárazem vymrštěn a smrtelně se zranil. Ostatní tři členové posádky vyvázli zázrakem jen s lehčími zraněními. Letoun byl na místě rozebrán a části svezeny na rohačkách do Velké Úpy. Zbytky, které zůstaly na místě, přečkaly válku a teprve po roce 1945 je rozebrali návštěvníci Krkonoš. Mnohá podomácku vyrobená vířivá pračka, kutilský šlágr té doby, skrývala možná v útrobách součástky ze „vzácného" leteckého duralu.
Nešťastný konec měl i let vojenského stroje se čtyřmi muži na palubě, který narazil začátkem února 1941 na svah v Modrém dole a roztříštil se. Tři členové posádky uhořeli v troskách, jeden se zachránil včasným seskokem padákem. Ostatky mrtvých byly pohřbeny opět na velkoúpském hřbitově.
O technických údajích, jako je typ letadla, či účel letu, zápisy mlčí. Kronikář tak bezděčně nabízí téma „šťouralům" naší generace.
In: Krkonoše - Jizerské hory 1999/8