Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Černý Důl a okolí na dobových pohlednicích

 

Publikaci z roku 2005, která je v nabídce většiny knihkupectví regionu Krkonoš stále ještě v dostatečném množství, si lze exkluzivně na této stránce s laskavým svolením vydavatele Vydavatelství Gentiana, Jilemnice prohlédnout ve formátu pdf. Netřeba zdůrazňovat, že veškeré uvedené části knihy jsou chráněny autorskými právy a jakékoliv stahování a další šíření je zapovězeno zákonem.


Zeptali jsme se...

Dne 9.srpna 2005 byla v předsálí kina v Janských Lázních za účasti starostů Janských Lázní, Svobody nad Úpou a Černého Dolu pokřtěna kniha pana Antonína Tichého „Janské Lázně a okolí na dobových pohlednicích ". V dnešní Fontáně si budu povídat právě s autorem této publikace vydavatelství Gentiana z Jilemnice. Jako vždy v těchto rozhovorech i dnes se ptám :

Co Vás přivedlo do Krkonoš, konkrétně do Janských Lázní a Svobody nad Úpou? Ač rodák z Náchoda, své poválečné dětství jsem trávil s Černou horou na dohled na Trutnovsku. V Janských Lázních jsem byl poprvé v roce 1955, když jsem se s rodiči přestěhoval na rozhraní Svobody a Mladých Buků. V lázeňských pohostinstvích, z nichž bych rád jmenoval alespoň Bílý kříž, jsem strávil romantický čas prvních lásek a později více než deset let pracovně v dětské léčebně Vesna.

Profesí nejste spisovatel, co Vám dalo podnět vytvořit tak zajímavou knížku právě o historii těchto obcí? Knížka vznikla víceméně z popudu vydavatele Leoše Erbena z nakladatelství Gentiana, který jen šikovně využil mého neskrývaného zájmu o historii Krkonoš.

Je obtížné získat tak staré pohlednice? Nerad bych staromilsky skuhral, už to není, co to bývalo, ale opravdu je to stále těžší. Výměna se mezi sběrateli dávno nenosí, takže je to jen a jen otázka peněz. Nové možnosti se zas otevírají díky internetu.

Jsou sběratelé ochotni Vám své „ klenoty " zapůjčit? Většina ano. Někteří své sbírky využívají komerčně, což je při dnešních nemravných cenách kvalitních historických pohlednic pochopitelné a někteří zásadně nepůjčují vůbec.

Kolik dobových pohlednic obsahuje tato knížka? Část ze 130 použitých pohlednic jsem vybral ze sbírky vydavatele, část od janskolázeňského sběratele a kamaráda Honzy Hainiše a něco z mé vlastní.

Kde jste čerpal informace o historii obcí, budov a chat? Z dostupné literatury, hodně v trutnovském okresním archivu z obecních kronik - z nichž soukromá o Janských Lázních od Johanna Bónsche (bohužel v němčině) je stěžejní - i rozhovory s pamětníky. Což je ale, jak jsem zjistil, nejméně spolehlivé.

Jak dlouho jste sbíral materiály k této bezmála stostránkové publikaci? Průběžně léta, ale intenzivně ke konkrétním tématům zhruba půl roku. Nejhorší je ovšem zhutnit text do několika řádků.

Nyní část této publikace vystavujete rozloženou po jednotlivých stránkách v předsálí kina v Janských Lázních. Jak dlouho ještě výstava potrvá? Vystaveny jsou vybrané části knihy a podle dohody vydavatele a vedení kina potrvá výstava do konce ledna 2006.

Chystáte se napsat tak zajímavou knížku ještě o jiných obcích Krkonoš? Záměrem nakladatelství Gentiana je v jednotné edici zmapovat celé Krkonoše na dobových pohlednicích. Osloveni bývají většinou místní psavci. Teprve zájem čtenářů ukáže, zdali by trh unesl v dané oblasti další pokračování. V tom případě bych spolupracoval rád.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji, aby se Vám podařilo vytvořit další, stejně tak nádherné publikace.

Zaznamenal A. Hrabě

Pozn. Publikaci je možné zakoupit také v městské knihovně, v kanceláři městského kina a v informačních střediscích Janských Lázní.

In.: Fontána č.12, ročník XVI - 7. prosince 2005


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.