Knížky o historii Svobody nad Úpou nevycházejí každý den. Ani každý rok ne. Vážným zájemcům o osudy zdejších obyvatel v kritických letech krátce před vypuknutím II. světové války, během válečných let a krátce po nich, lze jen vřele doporučit brožuru o pohnuté historii jedné svobodské rodiny, jak ji na základě faktických událostí, archivních dokumentů, osobních vzpomínek a soukromé korespondence společně sepsali čtyři místní rodáci, bratři Herbert (1938), Dietrich (1940), Volker (1943) a Reinhard (1944) Gallové z dnes již zbořeného čp. 90 v Tyršově ulici. Vyšla na sklonku roku 2012 v Ilmenau v Durynsku, bydlišti Prof. Dietricha Galla, který při jejím editování hojně využíval i webovou stránku www.freiheit.cz .
Vyhnání a nový začátek 1935 - 1952
Děd autorů, vážený občan předválečné Svobody nad Úpou, obchodník Anton Gall se proslavil výrobou originálního bylinného likéru „Koppengeist". Rodiče jejich matky Erny, která se v době vydání publikace dožila požehnaných 99 let, byli manželé Formannovi, majitelé domu s obchodem se současným čp. 537 v ulici 5. května, jejichž předci přišli do Krkonoš z Lázní Bělohrad. Josef Formann byl průkopníkem lyžování ve Svobodě a horlivým účastníkem spolkového života, mimo jiné též členem vyhlášené stolní společnosti „Ecke Freiheit" a čestným členem místního vlastivědného spolku. Jeho manželka Adolfina pocházela ze slavného rodu krkonošských boudařů Bönschů, majitelů několika hřebenových bud včetně Luční boudy. Významnou část 109 stran textu zabírá rodinná korespondence po roce 1945, kdy byl otec Alfons Gall v zajateckém lágru v Sovětském svazu a zbytek rodiny vystěhován z Československa do sovětské okupační zóny v Sasku - Anhaltsku, součásti pozdější NDR. Nejstaršímu z čtyř synů bylo v té době pouhých 7 let. Jejich upřímná snaha dopátrat se co nejvíc informací ze svého rodiště a pochopit atmosféru převratných událostí jejich života je už mnohokrát přivedla do Svobody nad Úpou. Dr. Ing. Herbert Gall se dokonce stal zástupcem vystěhovaných svobodských spoluobčanů a pečlivě se stará o jejich databázi v časopisu Riesengebirgsheimat. Obálka asi není pro citlivé české oko zrovna nejšťastnější, což jistě vyváží objektivní text, který se nevyhýbá ani choulostivým politickým informacím. Úvod do dějin je stručný a výstižný; cenné jsou hlavně intimní vzpomínky a doprovodné rodinné fotografie včetně uvedení pramenů. Nezbývá než si přát víc takových počinů.
Nepublikováno
Původní dřevěné domky na náměstí ve Svobodě nad Úpou měly svůj půvab i na zdobném diplomu vlastivědného spolku o udělení čestného členství pro obchodníka Josefa Formanna z 29. května roku 1930.