Vesna

 
Porodní asistentka paní Vokáčová

Meteorologické jaro začíná bez ohledu na počasí 1. března. Toho dne se slovanská bohyně mládí, života a lásky, věčně dospívající a skotačivá Vesna ujímá své tříměsíční vlády a pranic se neohlíží na námitky bradatých astronomů, kteří se ji snaží o celých dvacet dnů ošidit. Nastává čas rašení, symbolicky započatý břízou a mláďat většiny živáčků v přírodě. Ideální čas věnovat pozornost dětem. Od poťouchlého autora libujícího si v historii však v rubrice příznačně nazvané Střípky z dějin nic prvoplánového nečekejte. Dětičky, které dnes díky laskavosti jedné svobodské rodačky předkládám, si už dávno měsíc co měsíc chodí na poštu pro důchod. Dcera někdejšího poválečného nástupce vyhlášeného místního fotografa Josefa Jeschke z atelieru u kostela, pana Jindřicha Černého, známého pod dětskou přezdívkou Mojda, paní Hana Marková mi poslala několik zajímavých fotografií ze začátku 50. let minulého století.

Na jedné jsou představitelé první generace poválečných rodáků ze Svobody nad Úpou narození převážně v roce 1946 v početné dělené třetí třídě s třídními učitelkami - Danou Joštovou - Hájkovou (sedící uprostřed) a Annou Mikešovou (vpravo vzadu). Možnosti tisku nedovolují rozeznat jemné charakteristické rysy obličejů, které se u mnohých ani po letech příliš nezměnily. Tak aspoň pro informaci jména žáků a žákyň podle třídních výkazů pěkně podle abecedy: Adamec, Baranec, Beka, Bekrová, Brabec, Brát, Bubeníková, Černý, Doležel, Dubský, Fabiánová, Fürbacher, Havrdová, Hudáková, Hynková, Janko, Ježek, Kapucián, Kočová, Kolodějová, Komárek, Kopřivová, Kozáková, Krejcar, Kuba, Kubíček, Kuděla, Mačí, Majer, Miller, Nohejl, Novotný, Paseková, Pejřimovská, Plecháčková, Polišenská, Prokopec, Puchá, Rejlová, Rejzek, Spiegelhalter, Spiegelhalterová, Staňková, Šimek, Šobek, Šorma, Štefanová, Tesař, Topka, Vanc, Vaňková, Zuzánek.

To kluci a děvčátka z poloviny století, kteří chodili v té době do mateřské školky, nabízejí na přijatelném formátu zvětšené fotografie své dětské tvářičky k lepšímu průzkumu. Jak se shodlo hned několik tehdejších zobrazených předškoláků, jsou to (bohužel i s několika otazníky, na které ani společná paměť nestačí) po řadách odpředu zleva doprava: Lada Bekrová, Milan Oravec, Helena Pýchová, ?, Milan Bilik, Jan Bubeník, Dana Břinčilová, ?, Jirka Hák, Helena Kratzerová, Hana Černá, Antonín Vysloužil, Petr Vaněk II, Standa Novák, Bohouš Hradecký, Petra Hrušková, Věra Štorkánová, Petr Vaněk I, Arnošt Horák, Ota Horváth, Jana Špacírová, Zdeněk Hůlek, Karel Horák, Štefan Dubský, ?, ?, a soudružka teta.

Na dalším snímku se v roce 1957 sešly děti z předchozí fotografie s celou mateřinkou, velké i malé oddělení i s učitelkami Věrou Schröffelovou a Zorkou Steinerovou a paní kuchařkou Špetlovou. Pro svobodské pamětníky bude jistě lahůdkou poznat i dnes už z gruntu přestavěnou budovu za křovím v pozadí vlevo od polorozpadlé dřevěné kůlny. Jako bonbonek nakonec přidávám vzácné pracovně civilní foto porodní asistentky paní Vokáčové, která mnohé z portrétovaných vítala na svět a dohlížela na jejich zdravý vývoj.

In.: Svoboda fórum XXVII. ročník, číslo 793. březen 2016

První poválečná generace rodáků ve 3. třídě

První poválečná generace rodáků ve 3. třídě

Děti z MŠ ve Svobodě nad Úpou v polovině 50. let

Děti z MŠ ve Svobodě nad Úpou v polovině 50. let

Předškoláci v roce 1957 s učitelkou Věrou Schröffelovou

Předškoláci v roce 1957 s učitelkou Věrou Schröffelovou

Celá mateřinka pohromadě

Celá mateřinka pohromadě

S třídní učitelkou Annou Jandovou ve 2. třídě

S třídní učitelkou Annou Jandovou ve 2. třídě


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.