Úroveň cen, pohárů a plaket ze sportovních klání, vyjma těch z nejvyšších soutěží, je eufemisticky řečeno značně kolísavá. Balanc mezi autorskými předměty z ateliérů či dílen známých umělců a unifikovanými sériovými výrobky pro každou příležitost většinou na hranici kýče je často sotva postřehnutelný, leč na obou krajních pólech do očí bijící. O to překvapivější jsou realizované plakety s námětem městského znaku ze začátku padesátých let minulého století. Tehdy se odkaz na tradice a historii moc nenosil. Nová doba i ve sjednoceném sportu měla své nové symboly. Tradiční název tělocvičné jednoty Sokol vystřídal době poplatný Tatran. Přesto vzniklo, snad jen díky setrvačnosti a dobrému vychování místních činovníků, několik variant vkusné plakety s umělecky ztvárněným starobylým znakem města Svobody nad Úpou. Zejména masivní plaketa z litého čirého skla, jejíhož autora se mi nepodařilo vypátrat, známá z roku 1953 má parametry moderního současného artefaktu. Škoda, že nestála aspoň za malou zmínku tehdejšímu kronikářovi.
O štít města Svobody nad Úpou
Polcený trojhranný gotický štít s tradičními heraldickými figurami, polovinou císařského orla na jedné a hornickými kladivy nad jeleními parohy na druhé straně s jednoduchým nápisem SVOBODA v nástavbě měří zhruba 14 x 15 cm. Je uložen na černé sametové podložce v kartonové kazetě potažené zeleným plátnem. Na víku je vytlačený text zlatými písmeny. Na jeho vnitřní straně je vycpávka potažená bílou látkou se šikmo napříč umístěnou dedikační stuhou. Tato konkrétní I. cena z krajských přeborů tělovýchovných jednot Tatran v lehké atletice ve Svobodě nad Úpou 20. září 1953 je za vrh koulí v mužské kategorii a vybojoval ji závodník Josef Lukášek z Tatranu Krausovy Boudy. Totožný motiv pravděpodobně od stejného návrháře se opakuje na o něco menší plaketě z bronzové slitiny uložené v podobné zeleným plátnem potažené kartonové čtvercové etuji bez nápisů. Při spodním okraji štítu je nálitek s letopočtem 1954 a symetricky rozloženým negativním nápisem verzálkami „PŘEBORY KRKONOŠ". Na dalším snímku je dodatečně upravená varianta bez nálitku s nápisem určená spíš jen pro dekorační účely. Údajně se bronzové plakety rozdávaly i při zahajovacích lehkoatletických závodech „O štít Svobody nad Úpou" na slavnostně otevřeném stadionu 1. září 1957. Podle kratičké zmínky v městské kronice bylo tehdy dohodnuto, že soutěž bude pořádána jako tradiční každoročně. Dle neověřených zdrojů měly později udělované plakety vybroušen původní nápis a raznicemi vysekaný nový. Celkovým provedením městského erbu se nechal inspirovat i neznámý tvůrce žluté keramické medaile na závěsné stuze vyrobené v podniku Elektroporcelán v Žacléři pro aktivní svobodský oddíl stolního tenisu. Byla udělována při tradičním turnaji Krkonošského poháru. Štít na kruhové medaili má modernější empírový tvar. Stejný dodnes pro oddíl věnovaný Svobodě nad Úpou používá v tištěné podobě Riesengebirgshaimat, časopis vystěhovaných rodáků z okresů Vrchlabí a Trutnov, který vychází každý měsíc v Norimberku od začátku padesátých let minulého století.
Prosím laskavé čtenáře, pokud jsou pamětníky uvedených událostí nebo mají doma některou z vyobrazených sportovních cen o poskytnutí jakýchkoliv bližších informací na doplnění. E-mail: tentonda@volny.cz
In.: Svoboda fórum XXX. ročník/číslo834/listopad 2019