Slovenskou lidovou zpod Tater by si klidně mohl zanotovat i horský obr z Krkonoš. Se svými šesti centimetry celkové výšky i s podstavcem je to doslova prcek mezi ostatními figurkami Krakonoše nabízenými jako suvenýr z hor. Mohl, ale nemůže. Protože je dřevěnej! Jednoduchá řezba s domovenkou z královny nejvyššího českého pohoří přiznává miniaturní postavičce základní „obří" atributy dospělého vládce hor. Bujný plnovous do pasu, svalnatá prostovlasá postava s výrazným větry ošlehaným frňákem a mohutný kyj v ruce, nenechají nikoho na pochybách, že má tu čest se strašlivým lesů pánem, vichrů, bouří, blesků kmánem, krkonošským velikánem. Jaký to rozdíl, proti všem těm trpaslíkům, které jejich tvůrci také vydávají za Krakonoše.
Keď som bol maličký pacholíček
Pro příklad netřeba chodit daleko. Žacléřská porcelánka od svého vzniku v roce 1878 vyrobila vedle svého hlavního programu, jímž se stal velmi záhy elektroporcelán, i stovky typů rozličných dekorativních figurek. Mezi nimi i několik Krakonošů. Jeden z prvních, komický trpaslíček s měšci namamoněných mincí, nese typické znaky vkusu doby svého vzniku na začátku minulého století a po mnoho desetiletí představoval doslova symbol pokleslého umění. Pod číslem modelérské formy 153 je v dochovaném firemním katalogu zapsán jako „Rübezahl mit Geldsäckchen" a obchodníkům se prodával za jednu celou rakouskou korunu a deset haléřů. No není rozkošnej?
Další dva vyšňořené porcelánové Krakonoše ze žacléřské produkce jsem si pro názornost vypůjčil s laskavým svolením majitele z webové stránky www.sosky-zacler.cz . Že však uměli v porcelánce u Pohlů vyrobit i kvalitní umělecký artefakt podle návrhu Emila Schwantnera dokládá další Krakonoš, který se s předešlými nedá poměřovat. Nedoloženě prý se v Žacléři vyráběly i miniaturky pro t.zv. Zimní pomoc.
Nepublikováno