Perličky ze starých pohlednic

21. listopadu 2024    DROBKY - z Krakonošova vousu
 
Vila Luční domov - foto Hans Bönsch

Když ještě ochrana osobních dat nebyla, vládla celým širým světem idyla, lidi byli otevření víc než dosti, veřejně si sdělovali důvěrnosti, bez studu a uzardění líce, psali je i na poštovní pohlednice.

Neumělá parafráze písně Civilizace autorů Ježka, Voskovce a Wericha ze hry Osel a stín napadne nejednoho vtipálka sběratele při probírání historických pohlednic. Jsou dokonce specialisté, kteří různé kuriozity přímo vyhledávají. Raději pominu většinou nepublikovatelný sexuálně zabarvený černý až brutální vojenský humor na lístcích z vojny, ve kterém si libovali zejména němečtí vojáci v první světové válce. Při jeho četbě by se rděla nejen noční váza v kobce klášterní novicky, ale i klika od vrat v průjezdu jistého domu v pražské Perlovce. Vždyť co asi tak mohl psát zamilovaný Helmut, Johann či Walter své milé na s rozpaky uvedené nepoužité ukázce tehdejší hambaté oficiální produkce? S konstatováním, že tudy cesta nevede, zůstane i pro slušně vychovaného pokrytce materiálu dost a dost.

Zrovna při prohlížení nedávné akvizice několika celkem běžných regionálních fotopohlednic z období po roce 1945 jsem na obligátním blahopřání k velikonočním svátkům na zimním černobílém záběru z Velké Úpy takovou úsměvnou noticku našel. Adresní strana je sice ušpiněná a pokapaná vodou. Možná deštěm, snad slzami... Jinak bez poškození, řádně vyplacená dvěma šedesátihaléřovými známkami s portrétem tehdejšího presidenta Eduarda Beneše. Jediné, co by mohlo lákat sběratele poštovní historie je provizorní razítko odesílací pošty, kdyby bylo v lepší kvalitě. Panu Josefu Ulrychovi do Jaroměře pohled svého nového působiště poslali někdy v dubnu 1946 manželé Kolářovi. Podle písma a iniciál A. K. zřejmě paní Kolářová, protože manžel, národní správce pensionu Luční domov s původním čp. 197, po přečíslování v roce 1981 nově 73, patřícím původně fotografovi Hansi Bönschovi *1892 ze starobylého rodu krkonošských horalů a majitelů horských bud, se jmenoval František. U pozdější dependance zotavovny ROH Kolektiv mě při zalistování v historii zaujalo, že původní budovu z let těsně před Velkou válkou projektoval stavební mistr Josef Tippelt z Mladých Buků a přestavbu do podoby na snímku pravděpodobně ještě před rokem 1930 svobodský architekt Ing. Franz Fimml. O tom ale na pohlednici nic není. Jen firma majitele domu „Sudetengau Riesengebirge - Pension Villa Wiesenheim - Groß Aupa II. Hans Bönsch - Fotograf". Vedle omluvy pisatelky, že posílá zimní pohled, protože letní nemá ještě sdělení, že jinou variantu posílá paní Janouškové, kdyby měl zájem se podívat. A také konstatování jak je zde krásně. A nakonec úsměvná a zlidšťující noticka - cituji: „Prosím Vás, dejte k nám někdy kočku, aby mě tam myši moc nenadělaly škody." Není to milé?

Nepublikováno

Adresní strana s úsměvnou prosbou paní Kolářové

Adresní strana s úsměvnou prosbou paní Kolářové

Venzel, Venzel, jak bys asi "to hnízdo" nazval dnes?

Venzel, Venzel, jak bys asi "to hnízdo" nazval dnes?

To si pisatel vůči Krakonošovi dovolil dost

To si pisatel vůči Krakonošovi dovolil dost

Arnoštova hláška z roku 1899 platí stále

Arnoštova hláška z roku 1899 platí stále

Dovolenkář - drsný vojenský humor na pohlednici z Velké války

Dovolenkář - drsný vojenský humor na pohlednici z Velké války


 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.