Žádný strach, nejde o pokus nenápadně podsunout nějakou vousatou anekdotu. To jen jedna nově získaná stará pohlednice Janských Lázní nabízí zajímavý snímek fotografa Hanse Bönsche z Velké Úpy z roku 1929 s první, dávno zapomenutou věžičkou tehdejšího Grandhotelu Johannishof, dominujícího spolu s protilehlou Kolonádou lázeňskému centru. Současná podoba Janského dvora s naroubovanou rádoby moderní střechou, poplatnou době celkové přestavby, vznikla v letech 1988 - 1990 od projektu po realizaci v provedení polské stavební firmy BUDIMEX.
A tuhle znáte?
My, co jsme pro dnešní teenagery starší než hnědé uhlí, však máme v paměti zapsanou původní autorskou architekturu z konce dvacátých let minulého století, nesoucí výrazný rukopis profesora německé techniky v Praze architekta Artura Payra, specialisty na reprezentační lázeňské stavby. I on vycházel ze stávající budovy již zastaralého a celkem fádního Pruského dvora, jehož výstavba se pro nedostatek financí táhla dlouhá léta 19. stoletím, přejmenovaného v prvních letech první republiky dost nešťastně na Lázeňský dům IV. Akciová společnost Janské Lázně, ustavená po zklidnění poválečné situace v roce 1920, se s plnou vervou pustila do rozsáhlé modernizace lázní i města a jedním z prvních výrazných počinů byla právě výstavba luxusního hotelu, od kterého si akcionáři slibovali významné vylepšení příjmů. Náročnou stavbu podle Payrovy dokumentace provedl místní stavitel s italskými předky Josef Capolago a přes řadu technických problémů a náročného terénu ji dokončil v roce 1927. V následujících dvou letech byla přistavěna ještě věž a jídelna. Výsledná podoba štíhlé věže se však od architektova návrhu poněkud lišila a těžko už dnes dumat, zda z iniciativy stavitele, či se tak dohodli s projektantem. Jedno je však jisté. První rok (nebo dva?) se zabydlovala v panoramatu Janských Lázní impozantní budova bez věže. Provizorní rozestavěná věž „zdobila" hotel pouze jednu sezonu, což je poměrně krátká doba na to, aby se vryla do paměti, ale jak vidno dostatečně dlouhá, aby se díky pohotovému vydavateli dostala na pohlednice.
V tomtéž roce zachytil rozestavěnou věž z jiného úhlu pohledu i nekorunovaný král vydavatelů krkonošských pohlednic v období mezi světovými válkami, fotograf Rudolf Slavík z Jablonce n/J.
Dlužno dodat, že ani 120 lůžek prostorného hotelu s obchůdky v uličním podlaží nestačilo v době druhé světové války, kdy byl v objektu vojenský lazaret. Ve druhé polovině minulého století tu až do vybudování velkolepého lázeňského domu Vesna v klidném přírodním zákoutí Rudolfova údolí v roce 1981 byla dětská léčebna. Jako lázeňský dům propojený s komplexem historických budov slouží Janský dvůr dosud.
Nepublikováno